Het was dus echt mega-interessant. We hebben de ontwikkelingsstadia van de pup nog eens de revue laten passeren. Die waren natuurlijk al wel bekend, maar ook de laatste inzichten op basis van wetenschappelijk onderzoek werden hierbij aangehaald. Zoals de invloed van het geslacht van de pups en de ligging in de baarmoeder op het latere gedrag. Als een teefje in de baarmoeder bijvoorbeeld tussen twee reutjes heeft gelegen ontwikkeld ze onder invloed van de testosteron van haar broertjes meer mannelijke karaktertrekjes dan teefjes die naast andere teefjes hebben gelegen. Bij een teef die dominante trekjes vertoont kan het feit dat ze veel nestbroers heeft (en de kans dus groot is dat ze in de baarmoeder langs een reu heeft gelegen) daarom een contra-indicatie zijn voor castratie, omdat ze daarna nog meer onder invloed komt van testosteron en de kans op dominante-agressie in dat geval toeneemt.
Verder hebben we het uitgebreid gehad over de invloed van feromonen met name in de leeftijd van 3 tot 5 weken. Onder invloed van de feromonen die de teef dan in hoge concentraties afscheidt, komen de pups in een soort positieve roes waardoor vrijwel alle binnenkomende prikkels automatisch een positieve associatie oproepen. Socialiseren dus, ook al in die periode.
Naar aanleiding van het feromonen-verhaal zijn we door gaan filosoferen over geurassociaties en de mogelijkheden om bijvoorbeeld door de hond een positieve associatie te laten leggen met een bepaalde geur (bijvoorbeeld lavendel) deze geur vervolgens te gebruiken om hem een gerust gevoel te geven in situaties die anders misschien stress zouden oproepen.
Het was kortom geweldig.... een hele dag praten met mensen die allemaal net zo dog-o-fiel zijn als ik. Heerlijk discussiëren en filosoferen over allerlei mogelijkheden. Genieten dus. En het mooiste is dat ik volgende week zondag weer mag. Ik ben alleen wel volkomen uitgeput nu
