(met dank aan Rianneke)

Foto van een Lhasa Apso als showhond. Met dank aan Kennel Joyfull's www.joyfulls.199.nl
De geschiedenis:
De Lhasa Apso komt oorspronkelijk uit Tibet. Daar leefden ze in de kloosters bij de monniken en ze dienden als gezelschaps- en waakhonden.
Lhasa is de hoofdstad van Tibet en Apso betekent geheel bedekt met haar.
Karakterbeschrijving:
De Lhasa Apso is:
• Intelligent
• Vrolijk
• Tot op hoge leeftijd speels
• Waaks (maar dat verschilt vaak per hond)
• Aanhankelijk
• Geen allemansvriend, dit houdt dus in dat de lhasa apso terughoudend is naar vreemden
• Heel erg EIGENWIJS
Heel erg belangrijk voor de Lhasa Apso is een zeer consequente baas!!
Elke hond zal je gaan uitproberen, wanneer de consequentie afneemt, ook de Lhasa Apso weet hier goed op in te spelen.
Rasbeschrijving:
Hoofd: moet goed bekleed zijn met haar dat over de ogen valt, snor, baard op wang en kin. De schedel is tamelijk smal. De snuit, die ca. 4 cm lang moet zijn, moet 1/3 van de totale lengte van het hoofd uitmaken.
Ogen: donker, ovaal, middelgroot, naar voren gericht.
Oren: hangend en goed behaard.
Gebit: omgekeerd schaargebit.
Hals: sterk en goed gewelfd.
Lichaam: de lengte moet groter zijn dan de schofthoogte, compact lichaam. Goed ontwikkelde borstkas en de lhasa apso moet een rechte rug hebben.
Ledematen: de schouders liggen goed naar achteren, rechte voorbenen, overvloedig met haar bekleed. Achterhand goed ontwikkelt, met goede hoeking, rijkelijk behaard. Evenwijdige sprongen, die niet al te dicht bij elkaar mogen staan.
Voeten: rond, rijkelijk met haar bekleed en met sterke voetzolen.
Staart: hoog aangezet, goed behaart. Wordt over de rug gedragen. De staart heeft vaak een krul aan het eind.
Gangwerk: vrij en ongedwongen.
Vacht: weelderig dekhaar van goede lengte, recht en hard. Middelmatige ondervacht.
Kleur: De Lhasa Apso komt in veel kleuren voor. Goudkleur, zandkleur, honingkleur, donker grijsblauw, leigrijs, rookgrijs, meerkleurig(partycollor), zwart, wit of bruin.
Schofthoogte: reu ongeveer 25 cm, teef vaak iets lager.
De verzorging van de Lhasa Apso:
De verzorging van de vacht van de Lhasa Apso:
Hier komt nogal wat bij kijken. Vanwege de mooie, lange en dikke vacht moet de Lhasa Apso regelmatig in bad. Als de vacht stroef aanvoelt is het tijd voor een bad.Gebruik geen shampoo voor mensen, die bevat een andere zuurgraad. Gebruik hondenshampoo verkrijgbaar bij de dierenwinkel. Ook kammen is geen overbodige luxe. Leer dit uw puppy al erg snel, zodat er later geen problemen ontstaan wanneer men de hond wil gaan kammen. Jong geleerd is oud gedaan! Let vooral op het kammen onder de oksels. (daar kan het snel gaan klitten)
Je kunt er ook voor kiezen om de Lhasa Apso een aantal keer per jaar te laten knippen in een trimsalon het spreekt voor zich dat de vacht dan minder snel klit maar ook dan moet de Lhasa Apso nog regelmatig gekamd/geborsteld worden.(huishondje)
Wanneer men met een Lhasa Apso gaat showen moet de vacht uiteraard lang zijn! (zie foto showhond)
De verzorging van de oren:
De oren moeten af en toe geplukt worden, er groeit hier veel haar in. Dit kan gaan irriteren en ontstekingen veroorzaken. Het plukken kan men gewoon zelf doen met een pincet.
De verzorging van de ogen:
Ook de ogen moeten dagelijks worden schoongemaakt met een watje met steriel water(water koken en af laten koelen). Dit voorkomt dat het traanvocht gaat ontsteken.
De verzorging van de tanden:
Dit verschilt per hond. De ene hond heeft speeksel dat een hoge zuurgraad bevat en daarbij is 3 keer per week tandenpoetsen geen overbodige luxe. Andere honden kunnen hun gebit zelf schoonhouden met het kauwen op botjes.
De voeten en nagels:
Het haar tussen de voetkussens moet worden verwijderd. Zo verkleint men de kans op uitglijden. Ook de nagels moeten worden geknipt als ze niet met het wandelen afslijten. Dit kan men zelf doen, maar de dierenarts of de trimmer kan het uiteraard ook doen.
Vlooien en wormen bestrijding:
Ontwormen moet bij een volwassen hond 2 keer per jaar. Diverse ontwormingsmiddelen zijn bij de dierenarts of dierenwinkel te koop. Let op bij pups moet men vaker ontwormen, vraag raad aan de dierenarts.
Ook moet een hond ontvlooit worden. Het ligt er een beetje aan hoe vaak het moet. Zelf gebruik ik frontline en ontvlooien we haar om de 2 maanden. Controleer op vlooien tijdens de (dagelijkse) borstelbeurt.

foto van een Lhasa Apso als huishond
Rasgroep 9