Ster topic:

Kijk je naar goedkopere alternatieven voor je hond nu alle de prijzen zo uit de bocht vliegen?
Ster topic! Klik hier om te reageren


Ben je nieuw en wil je een account maken? Klik hier!
Een (zeer) beknopte handleiding voor nieuwe leden vind je hier: Klik!
Het hondenforum team stelt zich hier voor: Klik!


Laatste wijziging 23-03-2022
Wil je deze forummededeling niet meer zien? klik dan rechtsboven in dit vak

happende hond

Forum waar men kan praten over het gedrag en de opvoeding van puppies en volwassen honden (of de eigenaar).

Moderator: moderatorteam

kermtboy
Vaste gebruiker
Berichten: 23
Lid geworden op: 04 jan 2006 20:43
Locatie: Hasselt (belgië)

happende hond

Ongelezen bericht door kermtboy »

Hallo, met nancy

De labrador van mijn ouders is twee weekjes op bezoek. Nu heb ik wat problemen met haar gedrag.
Cora is een donkerbruine labrador van nu iets meer dan een jaar. Ze is opgegroeid met een andere labrador van nu ongeveer 2,5 jaar. (Cora heeft nooit school gevolgd, flo trouwens ook niet maar luistert enorm goed en is heel intelligent)

Het 'probleem' met cora is dat ze zo wild is. Ik ga het wat beter uitleggen. Cora is eigelijk niet 'wild' ze is heel speels wat ook normaal is ze is nog jong.Ze speelt vrij ruw met flo. Deze dult dat wel, ze zet cora wel op haar plaats als ze volgens flo te wild is. Het spelen is dan elkaar bijten en omduwen en ze loopt dan keihard tegen flo aan (flo is al door gekwetst geweest, manken enzo. )
Cora heeft ook heel fel aandacht nodig. Als je flo eens wil aaien ofzo of je praat tegen flo dan komt ze ook altijd of gaat ze tussen flo en jezelf staan. (ze is nooit aggresief hoor!)

Nu is cora alleen bij mij en flo bij de buurvrouw van mijn ouders. Ik wil cora niet (her)opvoeden op 10 dagen maar er storen mij een aantal zaken en misschien kan ik met jullie raad deze verder geven aan mijn ouders.

Als ik cora s morgens en na het werk los laat is ze zo gek als een deur natuurlijk. Ik laat ze dan wat uitrazen en praat er tegen maar maak haar niet gek(ker), ik maak dan ondertussen het hok proper ofzo. Het probleem is nu dat als je haar dan wil aaien ze je hand tussen haar tanden neemt. Dat doet ze bij flo ook maar ik wil dat ze onderscheid maakt tussen mens en hond. Ze bijt niet door ofzo maar ze in haar zotte bui kunnen de kaken zich toch best laten voelen. Soms hapt ze willekeurig. Ze heeft het daarnaast ook hoor maar het meest als ze je pas ziet. ik heb het ook al gemerkt als ik bij mijn ouders aankom en ik begroet haar.

Het is ook net of ze je niet ziet staan, ze loopt over je tenen duwt zichzelf tegen je benen, je valt gewoon bijna om. Als je je stem verheft kruipt ze in elkaar en nog dichter tegen je aan.

Ik kan aannemen dat honden niet allemaal even intelligent zijn en maar ik denk niet dat cora dom is ze kan goed luisteren als ze wil! Ik hoop gewoon dat jullie een tip hebben tegen het happen want daar kan ik niet goed tegen. Ik weet niet wat cora haar probleem is, heeft ze super veel aandacht nodig (die krijgt ze meestal wel maar het is nooit genoeg voor haar - als ze binne ligt op haar mand moet je 20 x op een avond zeggen dat zemoet blijven liggen ze kruipt telkesn zo dat ze dichter bij je ligt), is ze gewoon geen slimme hond, of is ze super onderdanig. Mij lijkt het net dat ze zich nog steeds als een pup gedraagt door de aanwezigheid van flo maar ze is hier nu al de ganse week en daar zie ik geen verandering in komen. Heeft er iemand tips voor mij???

Al vast bedankt
Nog op zoek naar mijn juiste maatje!!!
Gebruikersavatar
Jeannettebo
Zeer actief
Berichten: 21293
Lid geworden op: 12 jan 2006 14:43
Aantal honden: 2
Locatie: Sörenberg

Ongelezen bericht door Jeannettebo »

van haar weglopen en negeren. doet het even niet, dan aandacht geven
Afbeelding
Gebruikersavatar
Moon
Zeer actief
Berichten: 5130
Lid geworden op: 02 mei 2002 14:22
Mijn ras(sen): Bracco Italiano

Ongelezen bericht door Moon »

Misschien begrijp ik het helemaal verkeerd maar ik maak uit jouw verhaal op dat deze jonge hond de hele dag in een hok zit en alleen 'los' gaat in de tuin?
Ook moet ze dan 's avonds in haar mand liggen? Als dat allemaal zo is dan lijkt het me wel begrijpelijk dat ze hyperdepiep is! Een labrador is een hond die gefokt is om te werken. Ze moeten urenlang met de jager mee kunnen om het wild op te halen. Als een hond zoveel energie heeft en daar geen uitweg mee heeft dmv. urenlange wandelingen, apporteerspelletjes en bijv. trainen, wordt hij/zij een beetje'gek'. Daar komt nog bij dat er steeds meer labradors hyper lijken te zijn; of dit komt door de fok of te weinig beweging/werken, weet ik niet :19:. Heb te weinig kennis van dit ras.
Als de situatie zo is als ik uit jouw bericht begrijp, heb ik veel medelijden met Cora.. (Is dit niet zo, dan mijn excuses).
Dus voor en na het werk minstens een uur met haar de hort op en trainen/werken met haar zodat ze moe en voldaan blij is dat ze haar mandje in mag :wink:!

Gr. Marijke
Gr. Marijke
Afbeelding
Gebruikersavatar
Moon
Zeer actief
Berichten: 5130
Lid geworden op: 02 mei 2002 14:22
Mijn ras(sen): Bracco Italiano

Ongelezen bericht door Moon »

Over dat happen; is het niet zo dat ze je hand vast pakt om deze als het ware te 'apporteren'? Verder kan het ook zo zijn dat ze hapt uit louter 'gekte' en omdat ze zo hyper is door te weinig uitdaging?

Gr. Marijke
Gr. Marijke
Afbeelding
jonas
Vaste gebruiker
Berichten: 35
Lid geworden op: 20 nov 2005 15:19
Locatie: wiuwert (friesland)

Ongelezen bericht door jonas »

Ik herken wel wat bij onze Jonas wat jij beschrijft van Cora.
Jonas is nu 2,5 en dat gedrag is nu wel veranderd omdat hij nu ouder is.
Jonas pakte mij ook altijd bij mijn hand, en kon ook onbehouden doen. Eienlijk gewoon wat lomp, maar is dat niet iets typisch Labrador? Vooral als ze nog maar 1 jaar zijn. Dat gerag in handen bijten heb ik altijd genegeerd en juist dan de andere kant op lopen. Jonas sprong ook altijd tegen mensen op. Ik negeerde hem dan en ging juist met m'n gezicht de andere kant op staan............hij keek me dan echt onbegrepen aan en ging zittend mij aankijken. Dan beloonde ik hem. Hij heeft nu geleerd dat als hij geaaid wil worden dat hij eerst moet gaan zitten, dat werkt erg goed. Ik denk dat het komt dat het nog een jonge hond is, en Labrador is gewoon altijd (vaak dan) erg enthousiast en hebben veel beweging nodig. Het zijn hele andere honden als bijvoorbeeld een poedel (wat een vergelijking...kon even niet iets anders bedenken). Dus ik denk dat je dat gedrag het beste kan negeren, en dat duurt zelfs even voordat ze in de gaten hebben wat je daar mee bedoeld, maar wel volhouden.
Gebruikersavatar
EstherK
Zeer actief
Berichten: 8806
Lid geworden op: 23 feb 2006 16:31
Mijn ras(sen): Airedale Terrier, Zwarte Russische Terrier en Foxterrier
Aantal honden: 3
Contacteer:

Re: happende hond

Ongelezen bericht door EstherK »

Waarom moet de hond die overdag al in een hok gezeten heeft de hele avond in de mand liggen?

Kan je 's avonds met haar gaan wandelen en spelen?

Dat happen heeft volgens mij met de leeftijd van de hond te maken.
Als de hond bij stemverheffing al in elkaar duikt dan lijkt het mij een gevoelige hond. Stemverheffen zou ik dan niet meer doen.
jacq1970
Zeer actief
Berichten: 14721
Lid geworden op: 15 feb 2005 18:04
Aantal honden: 1
Locatie: Baasje Bowie
Contacteer:

Ongelezen bericht door jacq1970 »

Die hond heeft vgewoon meer aandacht en uitdaging nodig als dat ze nu heeft.
Zo als ik het begrijp heeft ze ook niet bijster veel zelfvertrouwen...maar da sook logisch als er niet veel met dr gedaan wordt.
In een paar dagen tijd kan je het dier niet geven of leren waardoor het beter gaat omdat ze als ze weer terug is bij dr baas dan er waarschijnlijk weer niets meegedaan wordt.
Het enigste wat je kan doen is haar lekker de aandacht geven waar ze om vraagt..ga s'avonds niet op de bank zitten maar ga er op uit en wandel lekker maak dr moe dan blijft ze vanzelf wel liggen.

Jacqueline
Afbeelding
kermtboy
Vaste gebruiker
Berichten: 23
Lid geworden op: 04 jan 2006 20:43
Locatie: Hasselt (belgië)

Ongelezen bericht door kermtboy »

Even ter informatie: ik wil cora niet even op 2 weken een en ander bij brengen zoals ik ook specifiek in het 1ste bericht had gezegd. De hond kreeg bij mij zeker voldoende beweging, 3 x per dag ging ik er een grote toer mee doen. Ook bij mijn ouders ontbreekt het de hond zeker niet aan beweging daar zitten ze alleen s nachts in hun hok ze kunnen de ganse dag met hun twee lopen en spelen in een grote tuin, er wordt mee gewandeld en ze lopen uren met de paarden mee als we gaan paardrijden buiten. Dit wil ik zeker even erbij zeggen want sommigen doen alsof de hond geen beweging krijgt.. het is wel een feit dat als ik werken ben toen ze op bezoek was ze iets minder beweging kreeg maar dan nog maakte ik genoeg tijd en aandacht voor haar vrij.

Ik weet dat het een jonge hond is daar heb ik ook begrip voor maar soms gedraagt ze zich precies als een pupje van een paar maanden.
(Jonas) oke dat labradors soms wat 'lomp' zijn heb ik al begrepen. hihi
bedankt trouwens voor je uitleg. Flo is ook een labrador maar is helemaal niet zo. Das echt een superhond!

Het negeren heeft niet veel effect bij cora. van het moment dat je haar terug aandacht geeft, gaat het gewoon verder. Het gaat wel al wat beter, ze past zich goed aan aan de 'huisregels' van hier. Bij mijn ouders mag ze meer doen wat ze zelf wilt denk ik.
Morgen gaat ze alweer terug dus...

Alvast bedankt voor de reacties.
Nog op zoek naar mijn juiste maatje!!!
Gebruikersavatar
Jacky
Zeer actief
Berichten: 8167
Lid geworden op: 28 apr 2002 20:37
Mijn ras(sen): retrievers
Aantal honden: 1
Locatie: SNEEK
Contacteer:

Ongelezen bericht door Jacky »

oke, ze gaat alweer dus laat maar.
Afbeelding

Odin 2001-2013
Ivan 2001
jidde

Ongelezen bericht door jidde »

Geef een speeltje in haar bek, kan ze je hand niet meer pakken.
bauke

Ongelezen bericht door bauke »

Jammer dat je ouders hier niet op zitten, voor de tips over hun eigen honden.

Ik loop wel eens met een vriendin, die een lab meeneemt van een buurvrouw en ik vind dat een regelrechte chaoot , lomp , teveel spierkracht hebben enz enz
Mijn broek zit altijd helemaal vol modder als we zijn gaan zwemmen met de honden, vàn die lab!

Ik word er helemaal hypernerveus van, en het gekke is, dat deze lab in een gezin zit , die geen paarden of zo hebben, dus echt een hond die echt zijn energie niet kwijt kan.

Laten ze een jachttraining met ze doen , met die ene hyperhond , het zijn honden die kracht hebben voor wind en regen , sneeuw, hagel, strom en maar gaan met die jager !! Prachtig !! :ok:
Echt van die jagers foto's dan maken , met modder en een fazant in hun bek !

Jammer dat ze zo op de tv waren met dat toiletpapier :19: :roll:
pepim
Zeer actief
Berichten: 3836
Lid geworden op: 28 jun 2005 15:19

Ongelezen bericht door pepim »

bauke schreef:
Jammer dat ze zo op de tv waren met dat toiletpapier :19: :roll:
Volgens mij was dat een golden retriever. :mrgreen:
Daan

Ongelezen bericht door Daan »

pepim schreef:
bauke schreef:
Jammer dat ze zo op de tv waren met dat toiletpapier :19: :roll:
Volgens mij was dat een golden retriever. :mrgreen:
dat zijn lab pupjes.
Foei, dat verschil zie je toch duidelijk....

off-topic, Page vermeld op zijn verpakkingen dat je nooit zomaar een pup moet nemen, en als ik het juist heb ook een verwijzing naar de rasvereniging.

On -topic, labjes zijn enorm energiek en speels.
Wat zich o.a. uit in springen en happen in handen.
Met veel beweging en uitdaging en liefde zijn het heerlijke honden.
Je moet alleen echt zin hebben in die eerste tijd.
Drukdrukdruk...
pepim
Zeer actief
Berichten: 3836
Lid geworden op: 28 jun 2005 15:19

Ongelezen bericht door pepim »

Daan schreef:
pepim schreef:
bauke schreef:
Jammer dat ze zo op de tv waren met dat toiletpapier :19: :roll:
Volgens mij was dat een golden retriever. :mrgreen:
dat zijn lab pupjes.
Foei, dat verschil zie je toch duidelijk....
Ik viste het (de reklame) uit mijn geheugen, dat dus duidelijk niet echt geweldig is. :roll: Ik had toen ook zelf nog geen hond om ook nog eens als excuus aan te dragen.
Verschil ken ik overigens nu uiteraard wel hoor. :wink:


Die zich nu ook bedenkt dat gisteren iemand (met kennis van zaken) tegen haar zei, dat ze een ierse setter heeft. :pffff:
Gebruikersavatar
ranetje
Zeer actief
Berichten: 55966
Lid geworden op: 10 apr 2006 11:41
Mijn ras(sen): Griffon Korthals
Aantal honden: 1
Locatie: Gelderland

Ongelezen bericht door ranetje »

Nanna schreef:Horen Labradors niet juist rustige "steady" jachthonden te zijn ipv de hyperactieve lompe wildebrassen die ik meestal zie?
Ik meen dat een rasspecialiste die keurde hier een aantal jaren geleden op de KCM ook een opmerking over gemaakt heeft: ze zijn veel te dol, dat hoort niet.
Een Labrador hoort inderdaad steady te zijn.
Hoe het komt dat er zoveel wildebrassen zijn weet ik niet precies. Het is mij ook opgevallen op de puppylessen. Meestal waren dat slanke bruintjes.
Heeft dat er ook nog iets mee te maken? De kleur bedoel ik.
Ik heb wel keer zo eentje op de puppenles gehad. Daar was het een combi van een wilde pup en een bazin die niet wist wat ze er mee aanmoest. (In dit geval toevallig een blonde Lab)
Met extra begeleiding (o.a. ook met de hulp van het boek van Jan Fennell) heeft ze een prima hond gekregen. Ze was de beste van de groep aan het einde van de cursus.
Daar heeft ze wel heel veel werk voor moeten doen!
Afbeelding
"The perfection of a life with a gundog, like the perfection of an autumn, is disturbing because you know, even as it begins, that it must end.
Time bestows the gift and steals it in the process."
(citaat van George Evans)
bauke

Ongelezen bericht door bauke »

ranetje schreef:Daar was het een combi van een wilde pup en een bazin die niet wist wat ze er mee aanmoest. (In dit geval toevallig een blonde Lab)
Met extra begeleiding (o.a. ook met de hulp van het boek van Jan Fennell) heeft ze een prima hond gekregen.
Die van mijn vriendin is ook een blonde lab.
Maar dat gezin doet dus geen bal eraan. Zelfs met het vele trekken van de hond hebben ze maar een "snuitlijntje" genomen ipv het af te leren :denken:
En hij moet constant in een pension zitten omdat ze dan zonder hond op vakantie gaan, door de heimwee komt hij dan broodmager eruit.
de Laatste keer heeft zelfs de pensionhoudster daar wat van gezegd :neenee:
Ik meen dat een rasspecialiste die keurde hier een aantal jaren geleden op de KCM ook een opmerking over gemaakt heeft: ze zijn veel te dol, dat hoort niet.
Dat kan ik mij ook nog herinneren.
Wat is ermee gebeurd , misschien overfokken?
Want ze zijn populair bij de "gegoede" gezinnen, dus overproduktie??

Volvo-stationcar - hockeyvelden- en een lab
Dàt was het helemaal !

Of is die tijd weer veranderd?
Gebruikersavatar
ranetje
Zeer actief
Berichten: 55966
Lid geworden op: 10 apr 2006 11:41
Mijn ras(sen): Griffon Korthals
Aantal honden: 1
Locatie: Gelderland

Ongelezen bericht door ranetje »

bauke schreef: Wat is ermee gebeurd , misschien overfokken?
Want ze zijn populair bij de "gegoede" gezinnen, dus overproduktie??

Volvo-stationcar - hockeyvelden- en een lab
Dàt was het helemaal !

Of is die tijd weer veranderd?
Te veel fokken zou kunnen. Er zijn wel veel mensen die een Lab willen "omdat ie zo makkelijk is". Daardoor past hij natuurlijk ook in een druk gezin :mrgreen: (en niet alleen de "gegoede"denk ik :wink: )
Dat je ook een Lab moet opvoeden vergeten ze nog wel eens.
En dan valt het soms toch wel een beetje tegen :roll:
Afbeelding
"The perfection of a life with a gundog, like the perfection of an autumn, is disturbing because you know, even as it begins, that it must end.
Time bestows the gift and steals it in the process."
(citaat van George Evans)
bauke

Ongelezen bericht door bauke »

ranetje schreef:Dat je ook een Lab moet opvoeden vergeten ze nog wel eens.
Hier weet ik een goed voorbeeld van : mijn baas had een super gezin; ( ik werk er niet meer, dus ..had..)
een zoon en een dochter , maar daar hoorde nog wel een hond bij :wink:
Dus , omdat ze een stationcar hadden en de kinderen , van balletles tot pianoles tot hockeyveld gingen , werd het dus een labrador, dat hoorde zo.
Nou, bij de eerste hockeywedstrijd beet hij al een andere hond, dus òp op naar... een opvoedschool voor honden ergens in Groningen.

Kwam dat arme beest terug , in een perfecte opvoedings - staat , maar in 1 week was het terug naar af ... :denken:
Hij luisterde maar niet enz enz

Typisch zo'n voorbeeld , van een mode-blad-gezin !

Ik had toen zelf nog niet een hond, anders had ik er wel wat van gezegd . :idea:

Zijn er geen labjes eigenaren , die nu in protest komen?
jonas
Vaste gebruiker
Berichten: 35
Lid geworden op: 20 nov 2005 15:19
Locatie: wiuwert (friesland)

Ongelezen bericht door jonas »

Ik denk dat sommige van jullie wel gelijk hebben. Mijn tante en haar dochter hadden ook een labrador, met stamboom. Dat waren echt super zachtaardige rustige labradors. Wel actief hoor, ze waren niet lui.....goed opgevoed ook. Nu zie je toch inderdaad van die dol drieste labradors, ik denk dat Jonas daar ook 1 van is. Hij krijgt super veel beweging en ik laat hem wel 3 keer in de week flink zwemmen ook. En aan de fiets een heel eind om. Nu merk ik wel dat ie nu ouder wordt zich steeds beter gaat gedragen...maar eerst tsjonge ik dacht echt dat ik een adhd hond had. Soms werd ik er gek van. Maar al die energie die ik er toen in heb gestopt en hem te corrigeren zie ik nu pas dubbel en dwars terug. Je kan nu ook zien dat ie nu wat volwassener wordt.
Het is nu een kei van een hond. Ach en ik ben hem nog steeds af en toe aan het opvoeden hoor..maar het is nu niet meer zo'n strijd als eerst.
Gebruikersavatar
Moon
Zeer actief
Berichten: 5130
Lid geworden op: 02 mei 2002 14:22
Mijn ras(sen): Bracco Italiano

Ongelezen bericht door Moon »

jonas schreef:Ik denk dat sommige van jullie wel gelijk hebben. Mijn tante en haar dochter hadden ook een labrador, met stamboom. Dat waren echt super zachtaardige rustige labradors. Wel actief hoor, ze waren niet lui.....goed opgevoed ook. Nu zie je toch inderdaad van die dol drieste labradors, ik denk dat Jonas daar ook 1 van is. Hij krijgt super veel beweging en ik laat hem wel 3 keer in de week flink zwemmen ook. En aan de fiets een heel eind om. Nu merk ik wel dat ie nu ouder wordt zich steeds beter gaat gedragen...maar eerst tsjonge ik dacht echt dat ik een adhd hond had. Soms werd ik er gek van. Maar al die energie die ik er toen in heb gestopt en hem te corrigeren zie ik nu pas dubbel en dwars terug. Je kan nu ook zien dat ie nu wat volwassener wordt.
Het is nu een kei van een hond. Ach en ik ben hem nog steeds af en toe aan het opvoeden hoor..maar het is nu niet meer zo'n strijd als eerst.
Voor dat soort honden is 'hersengymnastiek' vaak de oplossing. Laat die grijze cellen maar kraken :wink:. Puzzeltjes, speurspelletjes, trainen (doggydance bijv.), apporteerspelletjes, noem maar op. Worden ze ook nog eens heel moe van :wink: En heel leuk voor baas en hond!

Gr. Marijke
Gr. Marijke
Afbeelding
Gebruikersavatar
ranetje
Zeer actief
Berichten: 55966
Lid geworden op: 10 apr 2006 11:41
Mijn ras(sen): Griffon Korthals
Aantal honden: 1
Locatie: Gelderland

Ongelezen bericht door ranetje »

Moon schreef:
jonas schreef:Ik denk dat sommige van jullie wel gelijk hebben. Mijn tante en haar dochter hadden ook een labrador, met stamboom. Dat waren echt super zachtaardige rustige labradors. Wel actief hoor, ze waren niet lui.....goed opgevoed ook. Nu zie je toch inderdaad van die dol drieste labradors, ik denk dat Jonas daar ook 1 van is. Hij krijgt super veel beweging en ik laat hem wel 3 keer in de week flink zwemmen ook. En aan de fiets een heel eind om. Nu merk ik wel dat ie nu ouder wordt zich steeds beter gaat gedragen...maar eerst tsjonge ik dacht echt dat ik een adhd hond had. Soms werd ik er gek van. Maar al die energie die ik er toen in heb gestopt en hem te corrigeren zie ik nu pas dubbel en dwars terug. Je kan nu ook zien dat ie nu wat volwassener wordt.
Het is nu een kei van een hond. Ach en ik ben hem nog steeds af en toe aan het opvoeden hoor..maar het is nu niet meer zo'n strijd als eerst.
Voor dat soort honden is 'hersengymnastiek' vaak de oplossing. Laat die grijze cellen maar kraken :wink:. Puzzeltjes, speurspelletjes, trainen (doggydance bijv.), apporteerspelletjes, noem maar op. Worden ze ook nog eens heel moe van :wink: En heel leuk voor baas en hond!

Gr. Marijke
:ok: Zo is het :wink:
Afbeelding
"The perfection of a life with a gundog, like the perfection of an autumn, is disturbing because you know, even as it begins, that it must end.
Time bestows the gift and steals it in the process."
(citaat van George Evans)
myriam1
Actief
Berichten: 192
Lid geworden op: 28 mei 2006 17:00
Locatie: Amersfoort

Ongelezen bericht door myriam1 »

:19: Vind het heel sneu voor je maar denk idd dat de hond alleen maar een hele goede conditie krijgt als hij mee gaat met de paarden.Maar dat wil nog niet zeggen dat jullie hem dan genoeg aanbieden.Hij moet ook werken.Labradors zijn om het maar even kort door de bocht te zeggen gewoon werkpaarden.Als ik het zo lees wordt het alleen maar erger als jij hem afwijst.Tja,waarom?Omdat er ook nog is zoiets is als echte aandacht en werklust van de hond.Dus geef hem exclusieve aandacht en een cursus dan is het misschien zo over
Groetjes Myriam
p.s.ik heb ook een volvo station en een jachthond
Plaats reactie

Terug naar “Gedrag en opvoeding”