Ster topic:

Kijk je naar goedkopere alternatieven voor je hond nu alle de prijzen zo uit de bocht vliegen?
Ster topic! Klik hier om te reageren


Ben je nieuw en wil je een account maken? Klik hier!
Een (zeer) beknopte handleiding voor nieuwe leden vind je hier: Klik!
Het hondenforum team stelt zich hier voor: Klik!


Laatste wijziging 23-03-2022
Wil je deze forummededeling niet meer zien? klik dan rechtsboven in dit vak

Waarom hijgt mijn Chihuahua bijna nooit?

Forum voor alle opmerkingen over hondenrassen, vragen of weetjes.

Moderator: moderatorteam

Gebruikersavatar
josefientje
Zeer actief
Berichten: 3516
Lid geworden op: 23 jan 2009 22:31
Mijn ras(sen): Griekse herder
Aantal honden: 1
Locatie: Terschelling

Waarom hijgt mijn Chihuahua bijna nooit?

Ongelezen bericht door josefientje »

Gisteravond weer lekker wezen fietsen met de honden, het is weer langer licht , dus kunnen we na het eten (het mijne dan, de honden krijgen pas na deze ronde hun eten) nog even lekker een rondje fietsen. De honden werden al helemaal enthousiast toen ik de mountainbike pakte: dat betekent rènnen! Nu viel mij op dat Sil, meteen al met zijn tong uit zijn bek liep, dat doet hij eigenlijk altijd als hij even loopt, maar Spiky heeft het hele eind gerend, met zijn bek dicht! Die zie ik eigenlijk heel zelden hijgen, alleen 's zomers als het heul heul warm is.

Is dat eigen voor een Chi?
Afbeelding
Gebruikersavatar
Moos
Zeer actief
Berichten: 25126
Lid geworden op: 02 jan 2003 12:38

Ongelezen bericht door Moos »

Ik heb het idee dat kleine hondjes minder snel hijgen.
Saar hijgt ook zelden, Vera hijgt veel vaker en sneller. Ik zie buiten ook zelden hijgende kleine hondjes, terwijl grotere honden dat wel doen.
Afbeelding
Tring
Zeer actief
Berichten: 1438
Lid geworden op: 17 jul 2008 12:01
Mijn ras(sen): Chihuahua
Aantal honden: 1
Locatie: Gelderland
Contacteer:

Ongelezen bericht door Tring »

Keeffer hijgt ook zelden. Alleen als het snikheet is en hij gaat op avontuur. :ok: Maar als het niet zo warm is, zoals nu, dan hijgt hij niet.
xx Marr en Keeff
Afbeelding
Gebruikersavatar
_Leonie
Zeer actief
Berichten: 34749
Lid geworden op: 19 jan 2009 15:15
Mijn ras(sen): Golden Retriever
Aantal honden: 1

Ongelezen bericht door _Leonie »

Goh grappig, nu je het zegt valt me ook op dat kleinere hondjes minder snel hijgen. :ok:
Gebruikersavatar
josefientje
Zeer actief
Berichten: 3516
Lid geworden op: 23 jan 2009 22:31
Mijn ras(sen): Griekse herder
Aantal honden: 1
Locatie: Terschelling

Ongelezen bericht door josefientje »

Haha, dus het ligt aan de grootte van de hond! :ok:

Is er niet een deskundige die ons dat even kan verklaren? :denken:

Waarom hijgt een grote hond meer dan een kleine?
Afbeelding
Gebruikersavatar
linda1985
Zeer actief
Berichten: 1305
Lid geworden op: 04 jul 2007 20:55
Mijn ras(sen): Welsh springer spaniel en Jack russell Terrier.
Aantal honden: 3
Locatie: Noord brabant

Ongelezen bericht door linda1985 »

Hier ook mijn jack russell hijgt zelden, en mijn welsh springer hijgt meteen :mrgreen:
Afbeelding
Cantus
Zeer actief
Berichten: 2072
Lid geworden op: 31 jan 2008 06:59
Mijn ras(sen): Duitse Herder
Aantal honden: 1
Locatie: Heerlen

Ongelezen bericht door Cantus »

heeft dat er niet mee te maken dat een grote hond meer energie en vocht nodig heeft? dus dat ze sneller hijgen vanwege dorst en omdat ze meer energie hebben verbruikt...lijkt mij vrij logisch, maar ik kan het ook helemaal mis hebben :mrgreen:
Brindlecardi
Zeer actief
Berichten: 21044
Lid geworden op: 25 jan 2006 22:09
Mijn ras(sen): Welsh Corgi Cardigan

Ongelezen bericht door Brindlecardi »

Denk dat het ook gewoon per hond verschilt. Mijn lab hijgt eigenlijk ook bijna nooit. Mijn golden daarentegen hijgde altijd enorm ( nu nog erger vanwege het hart ) maar daar zit dus wel duidelijk een verschil in, terwijl ze allebei ongeveer even groot zijn
Gebruikersavatar
clausipaus
Zeer actief
Berichten: 1431
Lid geworden op: 23 apr 2002 00:33
Mijn ras(sen): Zooitje kruisingen
Aantal honden: 3
Locatie: Elburg Baasje van Penotti & Sombra!
Contacteer:

Ongelezen bericht door clausipaus »

Keizer hijgt inderdaad ook weinig (Als hij het doet is er ook meteen iets niet goed) en Floeboe veel meer. (Die is trouwens ook niet groot)
Eigenlijk wel maf, ben benieuwd of iemand een reden weet. :mrgreen:
Penotti & Sombra!

Afbeelding

En niet meer onder ons, maar ook zeker niet vergeten: Floeboe & Keizer
Gebruikersavatar
Enya
Zeer actief
Berichten: 1230
Lid geworden op: 23 apr 2002 03:54

Ongelezen bericht door Enya »

Misschien heeft het te maken met de verhouding "inhoud:oppervlakte". Een kleine hond heeft meer oppervlakte in verhouding tot de inhoud dan een grote hond, waardoor afkoeling door contact (bv wind of liggen op een koude ondergrond) sneller resultaat heeft. Zomaar een gokje :idea: Geen idee of het ook klopt :mrgreen:
Gebruikersavatar
spijkerhond
Zeer actief
Berichten: 681
Lid geworden op: 24 sep 2008 18:30
Mijn ras(sen): Flatcoated retriever en Australian Shepherd
Aantal honden: 2
Locatie: Betuwe

Ongelezen bericht door spijkerhond »

Misschien heeft het te maken met de verhouding "inhoud:oppervlakte". Een kleine hond heeft meer oppervlakte in verhouding tot de inhoud dan een grote hond, waardoor afkoeling door contact (bv wind of liggen op een koude ondergrond) sneller resultaat heeft. Zomaar een gokje Geen idee of het ook klopt
Wou ik ook net gaan zeggen. Bij paarden werkt het in ieder geval wel zo, grotere/zwaardere dieren kunnen de warmte moeilijker kwijt. Daarnaast spelen er nog wel een aantal dingen (b.v. kleur, dikte vacht en grootte van de hartspier in verhouding tot massa) maar weet niet of je dat nu 1 op 1 voor een hond door mag vertalen.

Verder zul je altijd individuele verschillen houden in erfelijke aanleg en conditie.
Gebruikersavatar
Jacksel
Zeer actief
Berichten: 8831
Lid geworden op: 27 jul 2004 16:48
Mijn ras(sen): York H(R)ussell
dwergpoedel
Aantal honden: 1
Locatie: Leusden!

Ongelezen bericht door Jacksel »

Nanna schreef:
spijkerhond schreef:
Misschien heeft het te maken met de verhouding "inhoud:oppervlakte". Een kleine hond heeft meer oppervlakte in verhouding tot de inhoud dan een grote hond, waardoor afkoeling door contact (bv wind of liggen op een koude ondergrond) sneller resultaat heeft. Zomaar een gokje Geen idee of het ook klopt
Wou ik ook net gaan zeggen. Bij paarden werkt het in ieder geval wel zo, .
Nu ik erover nadenk heb ik nog nooit een paard zien hijgen. Gek eigenlijk.
Als je erop zit kan je het wel voelen als je hard hebt gewerkt met een paard. Als je op de ademhaling let zie je het ook. Alleen houden ze hun mond dicht erbij. De neusvleugels gaan wijd open :wink:
Afbeelding
You'll be in my heart... Always...
Gebruikersavatar
spijkerhond
Zeer actief
Berichten: 681
Lid geworden op: 24 sep 2008 18:30
Mijn ras(sen): Flatcoated retriever en Australian Shepherd
Aantal honden: 2
Locatie: Betuwe

Ongelezen bericht door spijkerhond »

Nu ik erover nadenk heb ik nog nooit een paard zien hijgen. Gek eigenlijk.
:mrgreen: sorry verkeerde vergelijking een paard kan niet door de mond ademen maar ging om de buitenoppervlakte/inhoud theorie.
Whisky
Vaste gebruiker
Berichten: 57
Lid geworden op: 15 okt 2006 14:22
Mijn ras(sen): Soft Coated Tibetaanse Wheaten Terrier
Aantal honden: 1
Locatie: Utrecht

Ongelezen bericht door Whisky »

Volgens mij heeft het iets te maken met de bouw van de pharynx en de plaatsing van het strottenklepje. Maar google kan je vast verder helpen :wink:
Afbeelding
laeken
Zeer actief
Berichten: 32016
Lid geworden op: 26 sep 2002 19:45
Aantal honden: 0

Ongelezen bericht door laeken »

Dat heeft inderdaad met de inhoud oppervlakte ratio te maken. Hoe groter en zwaarder een dier hoe relatief minder oppervlak het heeft. Warmte raak je oa kwijt omdat het uitstraalt via het huidoppervlak. Stel je hebt een hondje van chihuahua-formaat. Die heeft een huidje met een oppervlak van zeg globaal genomen 50x30 cm. Dat is 1500 vierkante cm waarin ongeveer 3 kilo hond zit bij een redelijke chi denk ik. Dat betekent dat iedere kilo hond 500 vierkante centimeter afkoelingsoppervlak heeft. Neem je dan een labrador van zeg 30 kilo en een huidoppervlak van 100x80 cm dan zit je op 267 cm huid per kilo hond. Ik denk dat ik met mijn inschattingen van oppervlak er wel naast zit maar het geeft wel aan dat een chi ingeschat bijna 2 keer zoveel oppervlak per kilo heeft. Het zijn de inhoudelijke kilo's die de warmte maken en het is de huid die heel veel warmte zal uitstralen en dus verliezen voor de hond. Je hond voelt immers warm aan.

Daarom ook zal een dier in koude gebieden groter zijn dan in warme gebieden. Beren bv zijn in de polen het grootst en in de tropen het kleinst. Hetzelfde geldt voor herten etc. Ook de oren van een dier in warme streken zijn veel groter om meer warmte kwijt te raken. Daar waar het erg warm is wil een dier dus zo min mogelijk inhoud relatief aan oppervlak.

Om die reden doen mensen ook jasjes aan bij kleine hondjes. Die koelen immers veel sneller af door hun grote oppervlak in de winter. In de zomer werkt het net zo maar dan in het voordeel van het kleine hondje. :ok:
Afbeelding
Gebruikersavatar
josefientje
Zeer actief
Berichten: 3516
Lid geworden op: 23 jan 2009 22:31
Mijn ras(sen): Griekse herder
Aantal honden: 1
Locatie: Terschelling

Ongelezen bericht door josefientje »

Ik snappum!

Bedank Marc voor deze duidelijke uitleg!
:ok:
Afbeelding
Tibby
Zeer actief
Berichten: 371
Lid geworden op: 16 mei 2004 21:03
Mijn ras(sen): 2 Duitse Herders, 3 langhaar teckels kaninchen en dwerg, 1 miniature australian shepherd, 1 kruising toypoedel x schipperke
Locatie: Almere
Contacteer:

Ongelezen bericht door Tibby »

Ik kon het niet makkelijker uitleggen Marc :E:

Hier is het ook heel goed te zien hoor, de teckels rennen nog gewoon rond met de bek dicht en de herders zitten al met de tong op de hielen. Zij hebben het haast nooit echt warm.
En natuurlijk is het ook een stukje aanleg. Tibby heeft het heel erg snel warm, ook tijdens de training moet ik altijd even een waterpauze inlassen, zodat ze wat kan drinken. Als de zon maar iets prikt hijgt ze al. Ik heb voor haar dus ook een bodycooler gekocht (een soort jasje, maar dan om te koelen), we hebben haar medisch helemaal na laten kijken, maar er is verder niets met haar aan de hand. De andere herders hebben geen last.
En bij de teckels hebben we het ook met kou. Whoopi loopt in de vrieskou nog lekker rond zonder het koud te hebben en Gioi kan bijna niet lopen als het koud is, doordat ze zo hard bibberd. Op de dogtrail is zij ook te snel afgekoeld bij een pauze van nog geen kwartier, ondanks dat ik haar rustig uit liep en ze op een fleece jas lag, terwijl de andere honden op het gras lagen. De DA die erbij was, raadde me ook aan, volgend jaar een truitje mee te nemen voor tijdens de pauzes, zodat ze niet te hard afkoelt, das weer een nadeel van een klein hondje.
Groetjes Thea en een poot van Tibby, Gioi, Miep, Whoopi, Nikita, Tante Truus en Meike

Niet meer bij ons, maar voor altijd in ons hart Jake, Fether, Kim, Zenna & Iwan
Gebruikersavatar
_Leonie
Zeer actief
Berichten: 34749
Lid geworden op: 19 jan 2009 15:15
Mijn ras(sen): Golden Retriever
Aantal honden: 1

Ongelezen bericht door _Leonie »

Goede uitleg Marc! :mrgreen:
Plaats reactie

Terug naar “Hondenrassen en kruisingen”